Parafia Golczewo

 

Kościół Parafialny pw. Św. Andrzeja Boboli w Golczewie.

 

Świątynia została wybudowana z kamienia polnego w XV stuleciu. Była to wtedy budowla o jednej nawie, z gotyckim portalem przy elewacji zachodniej. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana. Dokumenty kościelne z 1627 roku zawierają informację o istnieniu wieży. W 1805 roku budowla została powiększona w stronę południową poprzez przedłużenie elewacji wschodniej i zachodniej o 8 metrów. Obecne wymiary kościoła to 18,9 metrów (długość elewacji północnej) x 17,85 m (długość elewacji wschodniej). Budowla nie została wzniesiona na planie idealnego prostokąta, elewacja południowa podczas przebudowy uzyskała nieco ukośny kształt. Nowa, ceglana wieża o wysokości 30 metrów została wzniesiona w 1882 roku. Budowla pokryta jest wysokim dachem dwuspadowym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kościół filialny pw. św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Gadom

 Kościół wybudowała w 1997 r. niewielka (licząca 40 rodzin) społeczność w miejscowości Gadom.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kościół filialny pw. Miłosierdzia Bożego Samlino 

Poprzedni kościół we wsi Samlino rozebrano w 1957 r. Mieszkańcy zorganizowali się w Komitecie Odbudowy Kościoła. Odbudowa na dawnych fundamentach ruszyła w 1998 r. i dobiegła końca w 2000 r.

 

 

 

 

Kościół filialny pw. NMP Królowej Świata Unibórz

W miejscu obecnej świątyni stał kościół staroluterański, który spłonął w pożarze w 1875 wraz z większością zabudowy wiejskiej. W 1876 wzniesiono w jego miejscu nową, murowaną świątynię z cegły, co upamiętnia data wymalowana na balustradzie chóru wewnątrz obiektu. Był to nadal kościół staroluterański. Jako katolicki został poświęcony w 1956.

 

W ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, a poniżej malowane tabernakulum, zdobione greckimi literami Alfa i Omega, stanowiącymi symbol początku i końca wszystkiego. Po bokach tabernakulum wiszą obrazy świętych Maksymiliana Kolbego i Stanisława Kostki. Nad prezbiterium wisi drewniany krucyfiks. W lewej części prezbiterium znajduje się drewniana ambona stojąca na filarze i wyposażona w schody.

 


 

 

 

 

Parafia Kozielice

Parafia pw.  Chrystusa Króla w Kozielicach-parafia rzymskokatolicka z siedzibą w Kozielicach, należąca do dekanatu Golczewo, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Kościół pw. Chrystusa Króla zbudowany w XIV w. Kościół jest murowany, z kamienia polnego i cegły, wewnątrz znajdują się: późno gotycka ambona z XV w., chrzcielnica barokowa z końca XVII w. oraz neogotyckie organy z prospektem z 1878 r.

W parafii posługują księża diecezjalni. Obecnym proboszczem parafii jest ksiądz Mieczysław Kupski. Rolę kościoła parafialnego pełni kościół pw. Chrystusa Króla, oprócz niego do dyspozycji wiernych są kościoły filialne:

  • Św. Brata Alberta w Kretlewie
  • Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Niemicy
  • Miłosierdzia Bożego w Wysokiej Kamieńskiej

 

 

Kościół Parafialny pw. Chrystusa Król w Kozielicach

 

 

 

 

 Kościół filialny pw. św. Brata Alberta w Kretlewie

 

 


 

 

Kościół filialny pw. św. Michała Archanioła w Niemicy

 

Kościół ryglowy p.w. św. Michała Archanioła z 1795 r. na miejscu renesansowego ryglowego kościoła zawalonego w 1780 r. według projektu z 1780 r. Dawida Gilly; drewniana, wolnostojąca dzwonnica wieżowa z 1647 r. W miejscowości znajduję się również dwór o cechach eklektycznych z końca XIX w z parkiem krajobrazowym z przełomu XIX/XX w.

 

 

 

 

Kościół filialny pw. Miłosierdzia Bożego w Wysokiej Kamieńskiej

 


 

 

 

Parafia Mechowo

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Mechowieparafia rzymskokatolicka, należąca do dekanatu Golczewo, archidiecezji szczecińsko - kamieńskiej, metropolii szczecińsko - kamieńskiej. W parafii posługują księża archidiecezjalni. Według stanu na wrzesień 2018 proboszczem parafii był ks. Ryszard Kleczyński. Po 2018 roku proboszczem parafii jest ks. Jan Patocki.

 

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, tę gotycką budowlę kamienną z wieżą drewnianą z 1647 r. W XVIII w. powstała kaplica grobowa od strony wschodniej. Wewnątrz kościoła znajduje się ołtarz z 1709 r. drewniany, polichromowany, ambona z 1712 r., balaski z 1709 r. dzwon gotycki z XV w.. W miejscowości znajduję się również Pałac z XVIII/XIX w z parkiem krajobrazowym z XIX w.

 

 

 

 

Kościół filialny pw. św. Józefa Upadły

 

Kościół pw. św. Józefa z XIX w. murowany z kamienia, z cmentarzem otoczonym kamiennym murem i starodrzewiem, XIX-wieczny cmentarz wraz z aleją lipową

 

 

 

 

Kaplica Kukań

 

tel. (91) 38 60 127 e-mail: urzad@golczewo.pl

Postępowanie z odpadami EPS (styropian)

Gospodarka Odpadami Komunalnymi

Plan gospodarki odpadami dla województwa zachodniopomorskiego

Wykaz Podmiotów odbierających odpady komunalne z terenu gminy Golczewo

Analizy

Uchwały

Jak segregować

Deklaracje

Harmonogramy

O gminie

Honorowy Obywatel Gminy Golczewo

Zasłużeni mieszkańcy

Mieszkańcy

Plan miasta

Walory przyrodnicze

Legenda o żabie

Legenda o golczewskiej żabce

Golczewo na przestrzeni wieków

Wirtualny spacer

Harmonogram porad prawnych

System informacji przestrzennej

E-BOI (biuro interesanta)

Internet dla każdego

Czyste powietrze

 Gmina Golczewo

Pierwsze miasto III Rzeczypospolitej

Ochrona przetwarzania danych osobowych (RODO)

Archiwum

Deklaracja dostępności

Burmistrz Golczewa przyjmuje obywateli w sprawach skarg i wniosków w godzinach urzędowania oraz w każdy poniedziałek od godziny 16.00 do godziny 17.00. Jeżeli poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, przyjmowanie obywateli odbywa się po godzinach urzędowania w najbliższy dzień. 

Urząd czynny jest w dni robocze:

Poniedziałek 8.00 - 16.00

Wtorek - Piątek 7.30 - 15.30

ul. Zwycięstwa 23

72-410 Golczewo

Urząd Miejski

Gmina Golczewo