Usuwamy azbest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na rok 2017

Obsluga techniczna
ALFA TV

2011-05-16 12:54:29

Parafia Golczewo obchodziła swój jubileusz

   15. maja br. w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Golczewie odbyły się uroczystości związane z 60-leciem powstania parafii Golczewo. Po mszy św. na placu przy kościele odbył się odpust parafialny, podczas którego zbierano środki finansowe na renowację schodów i chodnika wokół kościoła.

    W festynie wystąpiły lokalne zespoły: chór nauczycielski ZSP z Golczewa, „Krejzi Lokomotiv” ze Szczecina, „Concord” i „Efekt” z Golczewa oraz nasza solistka Wiktoria Kiełbasa. W programie organizatorzy zapewnili również wiele atrakcji w postaci konkursów dla dzieci i dorosłych, loterię fantową, aukcję przedmiotów, sprzedaż krzewów ozdobnych, paradę motocyklistów. Każdy również mógł nabyć cegiełki i płyty z historią naszej parafii. Wszystkie zebrane środki finansowe zostaną przeznaczone na modernizację schodów i chodnika wokół kościoła.
    Organizatorzy informują, że każdy, kto jeszcze chce kupić cegiełki będzie mógł je nabyć po niedzielnych mszach świętych.Dla przypomnienia:
    Dekret Erekcyjny parafia otrzymała 1 czerwca 1951 roku z Kurii Biskupiej Ordynariatu Gorzów Wielkopolski
    Proboszczem był wtedy ks. Piotr Kowalówka. Do kościoła macierzystego należały kościoły w :Kozielicach, Ościęcinie, Mechowie, Benicach Włodzisławiu i Niemicy, później w Upadłych i Uniborzu.. Ks. Kowalówka zbudował zakrystię, dotychczas zakrystia była wewnątrz kościoła.
   Na przełomie kwietnia i maja 1952 na rok przed uwięzieniem przez władze komunistyczne odwiedził z duszpasterską wizytacją Pomorze Zachodnie ksiądz Prymas Stefan Wyszyński.
   Wizytacja na Pomorzu rozpoczęła się od odwiedzin Golczewa. 28 kwietnia 1952 roku było wielkim wydarzeniem w życiu golczewian. Sakrament bierzmowania z rąk Prymasa i towarzyszącego mu ks. Biskupa Baraniaka przyjęło 998 osób. Było to pierwsze w okresie powojennym bierzmowanie. Była to również pierwsza wizyta Prymasa w tych stronach, pierwsza wizyta duchownego tej rangi na Pomorzu Zachodnim.
   Prymas Stefan Wyszyński we wspomnieniach napisał: ”do Golczewa przybyliśmy o godz. 17.30. Przed bramą oczekiwała nas cała niemal parafia z dziatwą do bierzmowania Oficjalny mówca zapomniał języka w ustach ,podobnie mała dziewczynka ,ale wszystkie oczy śmiały się życzliwością i radością. Lud tu przeważnie wileński , w pewnym procencie lwowski Wysłuchaliśmy sprawozdania księdza proboszcza .ze stanu pracy kościelnej w parafii. Lud ubogi ,ale ofiarny i dźwigający się z przewrotów transformacji z dalekiego wschodu na zachodnie krańce Ojczyzny. ”

źródło: ks. Grzegorz Wejman, ks. Artur Rasmus, „Pomorskie Pro Memoria” Szczecin 2002.

<<galeria>>+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia