Usuwamy azbest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na rok 2019

Obsluga techniczna
ALFA TV

2014-04-22 15:28:29

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi

   22.04. Światowy Dzień Ziemi – to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.
   Inicjatorem Dnia Ziemi w Polsce był poseł Jan Rzymełka z Katowic, który stanął w 1990 na czele sztabu ekologów, którzy przygotowali pierwsze polskie publikacje dotyczące święta Matki Ziemi. Oświadczenie poselskie w sprawie Dnia Ziemi ogłoszone przez dr Jana Rzymełkę, rozpoczęło przebudzenie ekologiczne w Polsce. W Polsce święto przypada 22 kwietnia ze względu na kapryśną aurę, która często zniechęcała w marcu do udziału w imprezach plenerowych. Na początku XXI wieku Dzień Ziemi stał się okazją do organizowania akcji mających uświadomić młodzieży oraz całemu społeczeństwu, że należy dbać o środowisko naturalne.

  Właśnie z tej okazji ruszył finał II edycji “Listów dla Ziemi” Fundacji Ekologicznej “Arka”. Do końca kwietnia ponad 300 tysięcy uczniów z ponad 300 gmin z całej Polski zasiądzie do pisania listów. W tysiącach placówek zorganizowane zostaną specjalne ekologiczne działania, a w największych miastach odbędą się eventy, które będą zwracały uwagę mieszkańców na problem zanieczyszczenia powietrza. W akcji bierze udział również Golczewo.
  - Listy zostaną napisane przez przedszkolaków, uczniów podstawówek i gimnazjów. Ich tematyka będzie dotyczyła przede wszystkim palenia śmieci w piecach domowych i niskiej emisji. Najmłodsi swoje zaniepokojenie zanieczyszczeniem powietrza i jego konsekwencjami, podobnie jak w roku ubiegłym, będą wyrażali w formie rysunków i wycinanek – informuje przedstawicielka fundacji Daria Urbańska. – Zanim uczniowie zaczną zapisywać swoje przemyślenia na kartkach z makulatury, wezmą udział w specjalnych lekcjach tematycznych. Gminy, które włączyły się do akcji, otrzymały bowiem specjalne pakiety edukacyjne i scenariusze zajęć. Powstały one przy współpracy z dydaktykiem biologii i edukacji środowiskowej. Z materiałów uczniowie dowiedzą się, jakie są źródła zanieczyszczeń powietrza, czym jest niska emisja oraz dlaczego palenie śmieci w piecach jest niebezpieczne.
   Listy trafią do rodziców i będą stanowiły bodziec do podjęcia dyskusji ekologicznej oraz aktywnego włączenia się w pomoc środowisku. Na drugiej stronie papieru listowego znajdują się porady oraz wolne miejsce na zapisanie trzech pomysłów na ekologiczne działania. Może to być posadzenie drzewa, robienie zakupów w torbach wielokrotnego użytku czy rezygnacja z jazdy samochodem na rzecz komunikacji miejskiej lub roweru. Członkowie rodziny wybiorą spośród siebie Strażnika, który będzie pilnował, by podjęte zobowiązania zostały zrealizowane. Na tym jednak droga listów się nie skończy.
  - Nauczyciele w placówkach zorganizują wewnętrzne konkursy, podczas których wyłonią najpiękniejsze ich zdaniem listy. Każda szkoła jeden z takich listów do 12 maja może przysłać do Fundacji Ekologicznej “Arka”. Nadesłane prace wezmą udział w konkursie na Najpiękniejszy List dla Ziemi. Motywacja do pisania jest spora, bo na uczestników konkursu czeka aż sto  nagród ufundowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Laureaci wybierani będą w trzech kategoriach: “Przedszkola” “Szkoły podstawowe” i “Gimnazja” i dwoma sposobami, bo przez internautów oraz jury – dodaje Daria Urbańska.
Działaniom w placówkach i domach będą towarzyszyły eventy i happeningi w przestrzeni publicznej. Taki happening odbędzie się już w Golczewie, 09.05.2014 r.
  Akcja „Listy dla Ziemi” organizowana jest pod patronatem Ministra Środowiska i dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i we Wrocławiu.+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia