Nabór wniosków na bezpłatne usuwanie azbestu przez osoby fizyczne Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na rok 2019

Obsluga techniczna
ALFA TV

2008-11-28 14:35:29

Finał Europejskiej Akademii Sołtysa z udziałem sołectwa Drzewica

  W dniu 26 listopada 2008 r. w Szczecinie odbył się Dzień Współpracy zorganizowany w ramach projektu „Europejska Akademia Sołtysa” (EAS).
W marcu br. informowaliśmy Państwa o zakwalifikowaniu się sołectwa Drzewica do udziału w projekcie. Przez ponad pół roku mieszkańcy sołectwa brali czynny udział w praktycznych zajęciach, zdobywali wiedzę i realizowali w grupach wspólnie wypracowane pomysły.

  Inicjatorem EAS-u było szczecińskie Centrum Szkoleniowe Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Stowarzyszenie Sołtysów i Przedstawicieli Środowisk Wiejskich Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt zakładał długoterminowe cele, pierwsze efekty są już widoczne. Z pewnością w miarę upływu czasu uczestnicy programu będą wykazywali się coraz większą aktywnością społeczną. Główne założenia EAS-u to przede wszystkim rozwój postaw i umiejętności obywatelskich mieszkańców wsi, propagowanie skutecznej, partnerskiej aktywności lokalnej, podnoszenie wiedzy na temat społeczeństwa obywatelskiego, a także wspomaganie procesów demokratycznych i funkcjonowania samorządu terytorialnego.
  W programie uczestniczyło 120 osób i ze względów organizacyjnych województwo zachodniopomorskie zostało podzielone na trzy tzw. gniazda: północne (tutaj zakwalifikowano sołectwo Drzewica), południowe i wschodnie. Ponad półroczna praca w tych gniazdach dała pozytywne wyniki w postaci: 30 przeszkolonych zespołów sołeckich, sprawnie funkcjonującej i żywej strony internetowej (
http://soltys.frdl.szczecin.pl), powstania trzech lokalnych partnerstw, dziewięciu pomysłów na projekty (fiszki projektowe), oraz przewodnika „Europejskiego Sołtysa”. Uczestnicy brali udział w trzech szkoleniach, których celem było poznawanie zasad komunikacji, porozumiewania się, motywowania i wytrwałości w działaniu, analizowanie mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń lokalnych działań, określania potrzeb i celów projektu oraz tworzenie budżetu.
  W dniu 26 listopada br. odbyło się ostatnie robocze spotkanie wszystkich gniazd, tj. prezentacja sołectw uczestniczących w Europejskiej Akademii Sołtysa i podsumowanie zrealizowanego projektu. Sołectwo Drzewica przygotowało swoje stoisko prezentując dorobek społeczności. Można było obejrzeć ciekawy wystrój z naturalnych materiałów charakterystycznych dla naszego regionu tj. pieńki drzew, jesienne liście, jarzębinę... Dodatkowo sołectwo zaprezentowało bogatą kolekcję zdjęć z swojej działalności, m. in. z Andrzejek, jasełek, rodzinnego festynu, z sadzenia krzewów… Gospodarze stoiska częstowali zwiedzających grzybami z tegorocznych zbiorów, szynką własnego wyrobu, miodem, orzechami, a chętni mogli spróbować nalewki przygotowanej przez gospodynie z Kłodzina i Drzewicy. Dzięki sprawnej organizacji stoisko jedynego sołectwa z Gminy Golczewo wzbudzało wiele zainteresowania, a pomysłowość zaprezentowania swoich walorów – przyciągała każdego uczestnika.
  Każde z tzw. gniazd Europejskiej Akademii Sołtysa w krótkiej charakterystyce zobrazowało to co zyskali uczestnicząc w projekcie.
  Pani Renata Dobrowolska – sołtys sołectwa Drzewica, reprezentując grupę gniazda północnego, przedstawiła wszystkim zebranym zalety uczestnictwa w Europejskiej Akademii Sołtysa. Opowiadała o doświadczeniach zdobytych podczas szkoleń, o pasji do jeszcze bardziej efektywniejszego działania na rzecz społeczności, w której na co dzień każdy z uczestników EAS-u żyje, o zdobytej wiedzy dotyczącej pozyskiwania funduszy na rozwój wsi. Pani sołtys opowiedziała również o ciekawie przeprowadzanych zajęciach podczas szkoleń, o znaczeniu dobrego partnerstwa pomiędzy sołectwem i samorządem terytorialnym, o tym jak być dobrym liderem w trakcie realizacji konkretnych działań.
  Przedstawiciele pozostałych gniazd również wymieniali wiele zalet czynnego uczestnictwa w projekcie.
  Twórcy pomysłu Europejskiej Akademii Sołtysa byli mile zaskoczeni tak prężną pracą uczestników i obiecali, że w miarę pozyskiwania środków finansowych będą realizować kolejne etapy szkoleń dla pozostałych sołectw.
  Liczmy, że w następnych edycjach projektu wezmą również udział inne sołectwa z naszej gminy. Drzewica – Kłodzino pokazały jak można wspólnie pracować i jednoczyć społeczeństwo. Przykładem tej pracy jest nie tylko udział w Europejskiej Akademii Sołtysa, ale przed wszystkim integracja mieszkańców tych dwóch wiosek, wspólne realizowanie przedsięwzięć, integrowanie się podczas spotkań i zabaw. Gratulujemy udziału w projekcie i tak dobrej prezentacji podczas Dnia Współpracy. Wierzymy, że zdobyte doświadczenia przyniosą oczekiwane rezultaty.

galeria zdjęć+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia