Nabór wniosków na bezpłatne usuwanie azbestu przez osoby fizyczne Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na rok 2019

Obsluga techniczna
ALFA TV

2008-09-24 14:41:06

Dożynki w Golczewie

   W Golczewie w dniu 20 września 2008 r. odbyły się po wieloletniej przerwie gminne dożynki. Organizatorem imprezy był Burmistrz Golczewa oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Golczewskiej. Osobą prowadzącą była Pani Lidia Dziobak z zespołu „Stawnianki” ze Stawna (gmina Kamień Pomorski).

   Do udziału w dożynkach zgłosiły swoje prezentacje sołectwa Gminy Golczewo: Drzewica – Kłodzino, Niemica, Samlino, Unibórz, Upadły, Wołowiec, Wysoka Kamieńska. Sołectwa przygotowały doskonałe prezentacje z wykorzystaniem tych elementów, które są dla nich charakterystyczne. Dla jednych były to domowe wypieki ciast i chleba, dla innych wyroby z tegorocznych owoców i warzyw, oraz wyroby mleczarskie. Na stoiskach można było obejrzeć twórczość ludzi, którzy na co dzień zajmują się szydełkowaniem, hodowlą pszczół czy malowaniem obrazów. Panie jako gospodynie zadbały o dekorację sołeckich stoisk w bukiety kwiatów i warzywa. Każde z sołectw miało oryginalne pomysły na zaprezentowanie tego co ma najlepsze. Dużym zaskoczeniem dla organizatorów było włączenie się do korowodu sołectwa Drzewice – Kłodzino, które wjechało z panią sołtys i radą sołecką nowym ciągnikiem. W wystawach wzięły również udział Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodek Doradztwa Rolniczego z Barzkowic, pszczelarze powiatu kamieńskiego. Całą uroczystość uświetniły nam zespoły folklorystyczno – ludowe z okolicznych gmin. „Kapela Rycha” z Nowogardu, „Niezapominajki” z Golczewa, „Stuchowianki” ze Stuchowa, „Czerwona Róża” z Karnic, „Kukułeczka” z Brojc, „Relax” z Kamienia Pomorskiego.
   Jak nakazuje tradycja dożynek najpierw zostały wniesione w korowodzie wieńce wykonane z tegorocznych kłosów
zbóż, owoców i warzyw oraz polnych kwiatów. Następnie Starostowie i Starościny z każdego sołectwa wręczyli Gospodarzowi dożynek chleb upieczony z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Imprezę otworzył Gospodarz dożynek Burmistrz Golczewa Andrzej Danieluk wraz z Zastępcą Burmistrza Golczewa Waldemarem Bartniczukiem, proboszczem parafii Kozielice Czesławem Zimińskim i księdzem Ireneuszem Guczkowskim. Proboszcz poświęcił wieńce, tegoroczne plony i chleb, który został rozniesiony wśród zgromadzonych gości i uczestników gminnych dożynek. Całej oficjalnej uroczystości towarzyszyła Kapela Rycha z Nowogardu.

   Ludową oprawę muzyczną podczas dożynkowej imprezy zapewniły ww. zespoły. Dzięki ich piosenkom przed sceną i przy biesiadnym stole przez cały festyn trwała doskonała zabawa. Między występami były prowadzone konkursy dla sołectw biorących udział w gminnych dożynkach. Wśród tych konkursów było obieranie ziemniaków na czas, toczenie opony, obieranie jabłek, rzut gumo filcem do celu, a dla dzieci – skoki w workach, kręcenie hula hop. Punkty zdobyte w poszczególnych konkurencjach były sumowane i liczone wraz z ogólną prezentacja całego sołectwa. W tym samym czasie były również oceniane wieńce. Komisja w składzie Teresa Waszczenko – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Golczewskiej, Waldemar Bartniczuk – Zastępca Burmistrza Golczewa, Tadeusz Biegun – Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddziału Kamieńskiego w Golczewie oraz Jerzy Talar – przedstawiciel Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, miała trudne zadanie wybrać najpiękniejszy wieniec. Po długich naradach w konkursie na najpiękniejszy dożynkowy wieniec na rok 2008 zostali wyłonieni zwycięzcy:
I miejsce – sołectwo Drzewica – Kłodzino,
II miejsce – sołectwo Upadły,
III miejsce – sołectwa Niemica, Kłęby, Kozielice
Wyróżnienia otrzymały: Gminny Związek Kołek i Organizacji Rolniczych z Golczewa, sołectwa: Samlino, Wysoka
Kamieńska, Unibórz, Wołowiec i Golczewo.
W prezentacji sołectw:
I miejsce – sołectwo Drzewica – Kłodzino,
II miejsce – Wołowiec,
III miejsce – Wysoka Kamieńska.
W konkursach i zabawach po wszystkich konkurencjach wygrało sołectwo Wołowiec, II miejsce – Niemica, III miejsce –
Wysoka Kamieńska.
Nagrody dla sołectw ufundowane zostały przez Burmistrza Golczewa, a dla zwycięzców w konkursie na najpiękniejszy
wieniec przez Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Pana Jarosława Łojko.
   Po ogłoszeniu wyników w konkursach i wręczeniu nagród zabawę dla wszystkich uczestników poprowadził golczewski
zespół „Volare”.
   W czasie, kiedy trwały dożynki, na głównej płycie boiska odbywał się mecz piłki nożnej pomiędzy gminnymi drużynami:
Golczewo – Wysoka Kamieńska. Przy mocnym dopingu kibiców po jednej i drugiej stronie mecz zakończył się sprawiedliwym wynikiem 1:1.
   Dziękujemy zespołom ludowym za przyjazd do Golczewa i uświetnienie gminnych dożynek Waszą muzyką. Dziękujemy
wszystkim sołectwom i ludziom dobrej woli, którzy zaangażowali się w tegoroczne dożynki. Mamy nadzieję, że dobra zabawa i emocje, które nam towarzyszyły pozwolą organizować podobne dożynkowe festyny w następnych latach.

galeria zdjęć+ dodaj swoją opinie
Autor:
E-mail:
Treść:

Komentarze są własnością ich twórców.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.Komentarz pojawi się w chwili akceptacji wpisu przez administratorów!
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia